FL3200-FL3500-Series
Variable Area Flow Meter for Accurate Measurement of Air and Liquids
Models In Stock
  • ± 2% FS Accuracy
  • Non-Rotating Seal Spindle
  • Easy-to-Read Scale Design
  • Special Dimensions for Interchangeability
FL3200-FL3500-Series
Models In Stock
loading all models
Product Overview
  • Media Compatibility Clean process / cooling water, HVAC / room air
  • Mounting Panel Mount
  • Mounting Orientation Panel Mount
  • Number of Tubes 1
  • Operating Pressure, Max 200 psi
  • Process Connection Size 1/8 in
  • Process Connection Type NPT Female
  • Process Temperature, Max 121 °C
  • Process Temperature Note 121°C (82°C for water)
  • Repeatability ± 0.25%
  • Scale Length 65 mm
  • Series ID FL3200-FL3500-Series
  • Valve Included true
The OMEGA precision variable-area Variable Area Flow Meters for air, water, and gases have up to ± 2% of full scale accuracy and 0.25% of full scale repeatability (models ending in "07" or "45" have ± 5% FS accuracy). These units feature an easy-to-read millimeter scale and are supplied with correlation charts for air and water. For correlation data for nitrogen, oxygen, hydrogen, helium, argon and carbon dioxide, please refer to the FLT Series flow tubes. Please consult the Engineering Department for details. The scale is fused on the metering tube in 1 mm (332") increments, which enables a user to read the flow rate with the highest accuracy.
Easy Flow Tube Replacement
The important advantage of the FL-3600 through the FL-3900 Variable Area Flow Meters is their special locknut design, which facilitates the installation and replacement of flow tubes in the field for easy flow range change. The knurled locking nut on top of the tube is backed off with a small Allen wrench or a 1 mm (332") diameter rod, thereby releasing the tube for replacement. The system is designed so that the tube does not rotate while it is tightened into place. Only 2 different standard valves are used: one for flows up to 7000 cc/min of air, the other for higher flow rates. Six different high-resolution valves are used consult Engineering for details when changing tubes.
Shielded for Pressurized Systems
Panel Mounting Design
These Variable Area Flow Meters are equipped with horizontal ports and NPT threads for easy panel mounting. The ports have external threads and are equipped with panel retaining nuts. No additional mounting hardware is required. Simply drill two holes 131 mm (5.156") apart (center to center) for 65 mm units, 240 mm (9.469") apart (center to center) for 150 mm units. Each hole should be 16 mm (58") in dia.
Date published: 2019-03-21
  • y_2026, m_5, d_12, h_14
  • bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.43
  • cp_1, bvpage1
  • co_hasreviews, tv_0, tr_1
  • clientName_omega
  • bvseo_sdk, java_sdk, bvseo-4.0.0
  • CLOUD, getReviews, 3ms
  • REVIEWS, PRODUCT
I'm specifically looking at the 65mm rotameter p/n: FL-3296ST. On the data sheet, the drawing shows 114 mm between panel holes, but under "Panel Mounting Design" section it states 131mm. Which is it?
Asked by: Ken K1
Thanks for your question. 131 mm is correct.