XBUT4D22
Item# XBUT4D22
In Stock
Lead Time (If not in stock): 7 weeks
Product Specs
<< See all Product Models
Brand
Additional Features 1 4-Wire Multi-Conductor Terminal Blocks
Amperage, Max 0 A
Color Options Gray
Compatible Wiring Note Stranded Ferrule with Plastic Sleeve=0.25 - 6 mm²;Stranded with Ferrule=0.25 - 6 mm²;Stranded with Twin Ferrule with Plastic Sleeve=0.5 - 4 mm²;Solid=0.2 - 2.5 mm²
Contamination Class 3
Cover Width 2.2 mm
Cross-Section Area 6 mm²
GrossWeightValue 0.04
Insulation Strip Length 8 mm
Load Current, Max 39 A
Number of Terminals 4
Rated Surge Voltage 8 kV
Series ID XBUTD
Terminal Width 6.2 mm
Thread Type Metric
Tightening Torque 1.5 to 1.8 Nm
V/A/AWG Compliance Voltage Rating (UL-cUL Ratings)=150 V;Voltage Rating (IEC 60 947-7-1)=500 V;Amperage, Max (IEC 60 947-7-1)=39 A;Amperage, Max (UL-cUL Ratings)=30 A;Wire Gauge (IEC 60 947-7-1)=26 to 10 AWG;Wire Gauge (UL-cUL Ratings)=26 to 10 AWG
Voltage Rating N/A
Wire Gauge 26 to 10 AWG
Wire Size, Max 4 mm²