5SC-GG-J-30-36
Ready-Made Insulated Thermocouples with Kapton®, PFA, Glass Braid Insulation and Molded Connectors
Item# 5SC-GG-J-30-36
In Stock
Lead Time (If not in stock): 3 weeks
Product Specs
<< See all Product Models
Brand
Cable Diameter 0.01 in
Cable Length 36 in
Color Code Standard ANSI
Electrical Connection Miniature Male Thermocouple Connector with Spool Caddy
GrossWeightValue 0.16
Insulation Fiberglass
Junction Type Exposed
Pack Size 5
Process Temperature, Max 482 °C
Process Temperature, Min 0 °C
Series ID 5LSC-5SRTC
Temperature Sensor Type Thermocouple Type J
Wire Gauge 30 AWG
cable-length 36 in
color-code-standard ANSI
insulation Fiberglass
pack-size 5
wire-gauge 30 AWG