SERIES-385L
0.385 in Bore Dia Threaded Lagging Extension Thermowells
Models In Stock
  • Available in Carbon Steel and Stainless Steel
  • Standard Insertion Lengths from 2 1/2 to 19 1/2 Inches
  • 3/4 Inch and 1 Inch External Diameter
SERIES-385L
Models In Stock
0.385 in Bore Dia Threaded Lagging Extension Thermowells SERIES-385L SERIES-385L
loading all models
Product Overview
  • Bore Diameter 0.385 in
  • Flange Diameter 0 in
  • Process Temperature, Min 0 °F
  • Product Compatibility Standard Length 3/8" Stem Bimetal Thermometers, Armored Thermometers
  • Series ID SERIES-385L
  • Well Type Threaded
Threaded lagging extension thermowells with a 0.385-inch bore diameter, compatible with 3/8-inch diameter temperature elements. Available in carbon steel and stainless steel, featuring standard insertion lengths from 2.5 to 19.5 inches, and external diameters of 3/4 inch and 1 inch. Designed with a straight shank for reliable temperature measurement protection.