SL-PS-S10048
Power Supplies, Space Saving DIN Rail Mounting, 10 to 100Watt for 5, 12, 24 & 48 VDC
Item# SL-PS-S10048
Product Specs
<< See all Product Models
Brand
Additional Features 1 OK relay contact, 30V/1A resistive
Current Rating 0.083333333333333
Efficiency 84 to 88%
Electrical Output 48 Vdc
Frequency Input Range 47 to 63 Hz
GrossWeightValue 0.15
Height 90 mm
Inrush Current Cold start 30A/115 Vac, 60A/230 Vac
Insulation Resistance 100 M Ω
Insulation Resistance Note I/P-O/P, I/P-FG, O/P-FG: 100 M Ω/ 500 Vdc EMI compliance to EN55011, EN55022 (CISPR22), EN61204-3 Class B
Length 100 mm
Line and Load Regulation ±1%
Noise 150 mVp-p
Operating Humidity 20 to 90% RH non-condensing
Operating Temperature, Max 70 °C
Operating Temperature, Min -20 °C
Overload Protection 105 to 150%, 31.2 to 36V
Power Consumption 100 W
Series ID SL-PS-Srs-DIN-Rail-P-S-
Supply Power Note 85 to 264 Vac, 47 to 63 Hz, 120 to 370 Vdc
Voltage Tolerance ± 1 %
Width 55 mm
Withstand Voltage I/P-O/P: 3k Vac; I/P-FG: 1.5k Vac ;O/P-FG: 0.5k Vac
Country of Origin United States
See All Specs Show Less
Power Supplies, Space Saving DIN Rail Mounting, 10 to 100Watt for 5, 12, 24 & 48 VDC SL-PS-S10048 SL-PS-S10048
Accessories
DIN Rails, Standard and Pre-Cut Lengths
29 In Stock
68 In Stock
2 In Stock
0 In Stock
This item is discontinued. Please contact Technical Sales Team for assistance.
1 In Stock
9 In Stock
0 In Stock
2 In Stock