F1500-F2000-F4000
Thin Film Platinum RTD Elements
Models In Stock
  • Flat, Small Profile Thin Film RTD Element
  • Specification DIN EN 60751 (According to IEC 60751)
  • Temperature Range -50 to 500°C (-58 to 932°F) Depending on Accuracy Class (See Table Below)
  • Temperature Coefficient α = 0.00385Ω/Ω/°C Nominal
F1500-F2000-F4000
Models In Stock
Thin Film Platinum RTD Elements F1500-F2000-F4000 F1500-F2000-F4000
loading all models
Product Overview
  • Insulation Resistance > 10 MΩ
  • Insulation Resistance Note >10 MΩ @ 20°C; >1 MΩ @ 500°C
  • Lead Material Platinum Clad Nickel Wire
  • Number of Wires 2
  • Response Time, Air 3 sec @ 50%; 9 sec @ 90%
  • Response Time, Water 0.2 sec @ 50%; 0.4 sec @ 90%
  • Self Heating Effect 0.4 K/mW @ 0°C
  • Sensor Height 0.8 mm
  • Series ID F1500-F2000-F4000
  • Shock Resistance 100 g Acceleration with 8 ms Half Sine Wave
  • Temperature Coefficient 0.00385Ω/Ω/°C
  • Temperature Sensor Type RTD
  • Vibration Resistance 10 to 2000 Hz sweep rate, acceleration 40g
  • Wire Diameter 0.2 mm
  • Wire Length 10 mm
The F2020 thin film RTD element is a 2.0mm x 2.0mm size. OMEGAFILM platinum thin film RTD elements are manufactured using materials and processes similar to those employed in the manufacture of integrated circuits. This results in a rugged, reliable sensing element that can be produced in a wide range of sizes, resistances, and accuracies to meet even the most demanding of applications.
As a result of conforming to an internationally recognized standard such as IEC751, OMEGAFILM RTD elements can be used as-is worldwide with a multitude of controllers and instruments designed to function within these requirements. Elements are referred to as pt100, pt500 or pt1000 Ohm configurations