OS36SM-K-50F
1:2 FOV , Type K, -18°C (0°F) to 30°C (85°F)
Item# OS36SM-K-50F
In Stock
Lead Time (If not in stock): 3 weeks
Product Specs
<< See all Product Models
Brand
Accuracy ± 1 %
Accuracy Detail 1% under calibration conditions
Cable Length 36 in
Cable Length Note 7 m (36") 30 AWG solid wire with glass braid insulation and tin/copper overbraid
Display No
Emissivity Note 0.90 Fixed
Emissivity, Max 0.9
Field of View Note 1:2(distance:spot)
Field of view 1:2
GrossWeightValue 0.2
Housing Material 300 Series Stainless Steel
Impedance 20 to 60 kΩ
Intrisically Safe No
Laser Output false
Operating Temperature, Max 85 °C
Operating Temperature, Min -20 °C
Output Detail Thermocouple Type K
Output Signal Thermocouple
Process Temperature, Max 30 °C
Process Temperature, Min -18 °C
Relative Humidity Note Non-condensing
Response Time 150 ms
Series ID OS36SM
Spectral Response, Max 14 μm
Spectral Response, Min 6.5 μm
Spot Size 3 mm
Spot Size Note 3 mm(0.1") @ zero distance
Storage Temperature, Max 85 °C
Storage Temperature, Min -20 °C
Weight 30 g
Weight Note  Approx 30 g (1 oz)
Country of Origin United States
See All Specs Show Less
1:2 FOV , Type K, -18°C (0°F) to 30°C (85°F) OS36SM-K-50F OS36SM-K-50F
Accessories
Aluminum air purge jacket, 9.5 x 76 mm (3/8 x 3 in) diameter