5SRTC-TT-K-24-36
Ready-Made Insulated Thermocouples with Kapton®, PFA, Glass Braid Insulation and Molded Connectors
Item# 5SRTC-TT-K-24-36
In Stock
Lead Time (If not in stock): 6 weeks
Product Specs
<< See all Product Models
Brand
Cable Diameter 0.02 in
Cable Length 36 in
Color Code Standard ANSI
Electrical Connection Miniature Male Thermocouple Connector
GrossWeightValue 0.22
Insulation PFA
Junction Type Exposed
Pack Size 5
Process Temperature, Max 260 °C
Process Temperature, Min 0 °C
Series ID 5LSC-5SRTC
Temperature Sensor Type Thermocouple Type K
Wire Gauge 24 AWG
cable-length 36 in
color-code-standard ANSI
insulation PFA
pack-size 5
wire-gauge 24 AWG