PTRS-612-450
OMEGATITE 650® Protection Tubes
Item# PTRS-612-450
In Stock
Lead Time (If not in stock): 9 weeks
Product Specs
<< See all Product Models
Brand
Bulk Density 3.24 g/cm³
Cold Bend Strength 110 kpsi
Cold Bend Strength Note 758 Mpa, 110 kpsi (25°C)
Critical Temperature 950 °C
Elastic Modulus 4.2E7 psi
Elastic Modulus Note 288 GPa, 42 x 10^6 psi
GrossWeightValue 0.15
Hardness 1650 HV
Hardness Note 1650 VHN, 1 kg load
Hot Bend Strength 58 kpsi
Hot Bend Strength Note 400 Mpa, 58 kpsi (1200°C)
Inner Diameter 6.5 mm
Length 450 mm
Operating Temperature, Max 1250 °C
Operating Temperature, Min 0 °C
Outer Diameter 12.5 mm
Porosity <1 %
Process Connection Size None
Process Connection Type None
Sensing End Closed
Series ID PTRSSeries
Specific Gravity 3.26
Thermal Conductivity 21 W/mK
Thermal Conductivity Note 21 W/mK at 400°C
Thermal Expansion Coefficient 3.0 x 10^-6 C^-1
Thermal Expansion Coefficient Note 3.0 x 10^-6 C^-1 at 20 to 1000°C