PX119-150AI
0 to 150 psi, Absolute Pressure
Item# PX119-150AI
In Stock
Lead Time (If not in stock): 4 weeks
Product Specs
<< See all Product Models
Brand
Accuracy ± 0.5 %
Accuracy Class > 0.25%
Accuracy Detail 0.50% BFSL Accuracy
Compensated Temperature, Max 85 °C
Compensated Temperature, Min 0 °C
Electrical Connection DIN 43650 C (solenoid valve)
Electrical Output 4 to 20 mA
Enclosure Material 304 Stainless Steel
Enclosure Ratings IP65
GrossWeightValue 0.23
Materials, Wetted 304 Stainless Steel, Alumina, Buna-N (NBR)
Measurement Pressure Type Absolute
Measurement Pressure, Max 150 psi
Measurement Pressure, Min 0 psi
Operating Temperature, Max 135 °C
Operating Temperature, Min -40 °C
Output Signal Current
Output Wiring (Pin 1) Supply +
Output Wiring (Pin 2) Supply -
Process Connection Size 1/4 in
Process Connection Type NPT Male
Protection Overvoltage, short circuit, reverse polarity
Response Time 1 ms
Series ID PX119
Stability <0.3% FS
Supply Voltage 8 to 30 Vdc
Thermal Effect on Span error, Max 0.009% FS/°F
Thermal Effect on Zero error, Max 0.009% FS/°F
Vibration 20 g (20 to 500 Hz)
Weight 70 g
electrical-output 4 to 20 mA
pressure-max 150 psi
pressure-type Absolute
process-connection-size 1/4 in
Country of Origin Canada
See All Specs Show Less
0 to 150 psi, Absolute Pressure PX119-150AI PX119-150AI