KHSS-18E-RSC-12
K Type Air Probe, Exposed, 304 Stainless Steel, 0.125 in Diameter, 12 in Length, Retractable Cable
Item# KHSS-18E-RSC-12
In Stock
Lead Time (If not in stock): 4 weeks
Product Specs
<< See all Product Models
Brand
Alloy Material (+) Chromel
Alloy Material (-) Constantan
Cable Length 60 in
Cable Type Retractable
Color Code Standard ANSI
Companion RTD Probe PR-16
Electrical Connection Miniature Male Thermocouple Connector
GrossWeightValue 0.27
Handle Temperature, Max 220 °C
Insulation TPE
Junction Type Exposed
Probe Diameter 0.125 in
Probe Length 12 in
Probe Type Air Probe
Process Temperature, Max 510 °C
Process Temperature, Min 0 °C
Series ID JHIN-RSC
Sheath Material 304 Stainless Steel
Temperature Probe Style Air Probe
Temperature Sensor Type Thermocouple
Thermocouple Type K
Wire Gauge 28 AWG
cable-length 60 in
color-code-standard ANSI
junction-type Exposed
probe-diameter 0.125 in
probe-length 12 in
thermocouple-type K
Country of Origin United States
See All Specs Show Less
K Type Air Probe, Exposed, 304 Stainless Steel, 0.125 in Diameter, 12 in Length, Retractable Cable KHSS-18E-RSC-12 KHSS-18E-RSC-12