GCW-848-150-240
Item# GCW-848-150-240
In Stock
Lead Time (If not in stock): 6 weeks
Product Specs
<< See all Product Models
Brand
Additional Features 1 None
Diameter 8 in
Element Shape Cylinder
Exposure Temperature, Max 65 °C
GrossWeightValue 0.15
Heater Material Fiberglass insulated
Heater Power 150 W
Length 48 in
Material Construction Option Standard
Operating Temperature, Max 35 °C
Operating Temperature, Min -1 °C
Power Density, Max N/A
Pressure Sensitive Adhesive (PSA) false
Series ID GCW-Warmers
Supply Voltage 240 Vac