SERIES-260HL
0.260 in Bore Dia Threaded Heavy Duty Lagging Thermowells
Models In Stock
  • Available in Carbon Steel and Stainless Steel
  • Standard Insertion Lengths from 2 1/2 to 19 1/2 Inches
  • 3/4 Inch and 1 Inch External NPT Thread
SERIES-260HL
Models In Stock
0.260 in Bore Dia Threaded Heavy Duty Lagging Thermowells SERIES-260HL SERIES-260HL
loading all models
Product Overview
  • Bore Diameter 0.26 in
  • Flange Diameter 0 in
  • Process Temperature, Min 0 °F
  • Series ID SERIES-260HL
  • Well Type Threaded
Heavy duty threaded thermowells feature a 0.26-inch bore diameter with tapered shank and lagging extension. Available in carbon steel and stainless steel, they offer standard insertion lengths from 2.5 to 19.5 inches and 3/4" or 1" external NPT threads. Designed for 1/4" diameter elements, these thermowells provide configurable stem lengths, insertion depths, and shank diameters for versatile industrial applications.
  • bvseo_sdk, java_sdk, bvseo-4.0.0
  • CLOUD, getReviews, 4ms
  • REVIEWS, PRODUCT
  • bvseo-msg: The resource to the URL or file is currently unavailable.;
What is the maximum pressure rating at 300F for this well?