TT-T-24-500
Thermocouple Wire - T Type, Duplex Insulated
Item# TT-T-24-500
In Stock
Lead Time (If not in stock): 3 weeks
Product Specs
<< See all Product Models
Brand
Alloy Material (+) Copper
Alloy Material (-) Constantan
Cable Length 500 ft
Cable Type Insulated Thermocouple
Color Code Standard ANSI
GrossWeightValue 3.34
Insulation PFA
Nominal Size 0.056 x 0.092 in
Overbraiding Type None
Process Temperature, Max 200 °C
Process Temperature, Min 0 °C
Series ID GG-T-TC-WIRE
Special Limits of Error No
Thermocouple Type T
Use With Sensor Type Thermocouple
Weight 7 lb
Weight Note lb/1000 ft
Wire Gauge 24 AWG
Wire Type Solid
Wiring/Connector Table Positive Wire - Blue, Negative Wire - Red, Overall - Brown
cable-length 500 ft
color-code-standard ANSI
insulation PFA
nominal-size 0.056 x 0.092 in