PX5000-MV
Pressure Transducers with High Shock and Vibration Resistance
  • High Shock and Vibration for Aerospace and Rugged Industrial Applications
  • 100,000 Hour MTBF
  • 0.1% Stability for 18 months
  • High Operating Temperature -54° to 150°C (-65° to 300°F)
PX5000-MV
Pressure Transducers with High Shock and Vibration Resistance PX5000-MV PX5000-MV
loading all models
Product Overview
  • Accuracy Detail Combined linearity, hysteresis and nonrepeatability: ± 0.10% FSO 0 to 15 through 0 to 999 psi; ± 0.15% FSO 1000 psi and above
  • Applications Aeronautics and Aerospace, Automotive, Specialty Equipment
  • Burst Pressure 3x Full Scale
  • Burst Pressure Note 3 times rated pressure or 20,000 psi, whichever is less, will not cause rupture of the pressure containment cavity
  • Compensated Temperature, Max 121 °C
  • Compensated Temperature, Min -54 °C
  • Electrical Connection MIL-26482-I 10-6P
  • Input Resistance 2500 Ω typical, 800 Ω minimum, 3000 Ω maximum
  • Insulation Resistance 500 MΩ
  • Mating Connector MIL-26482-I 10-6S
  • MTBF 100,000 hours
  • Output Resistance 2500 Ω typical,800 Ω minimum, 3300 Ω maximum; for 350 Ω bridge,see Custom Configurations
  • Measurement Pressure, Min 0 psi
  • Process Connection Size 7/16 in
  • Relative Humidity Qualified per MIL-STD-810
  • Sensing Element 4-active-arm Strain Gauge Bridge
  • Sensing Element Note 4-active-arm bridge using sputter-deposited thin-film elements
  • Series ID PX5000-MV
  • Shock Qualification level of 100 g, 11 ms, half sine wave without damage
  • Stability ± 0.1%
  • Stability Note Calibration Stability: ± 0.1% for 18 months
  • Thermal Effect on Span error, Max ± 0.005% FSO/°F
  • Thermal Effect on Zero error, Max ± 0.005% FSO/°F, ± 0.005% FSO/°F
  • Vibration At 35 g peak sinusoidal vibration from 10 Hz to 2000 Hz (1⁄2” D.A.), the output shall not exceed 0.04% FSO/g for 15 psi range to 0.003% FSO/g for 1000 psi and above
  • Weight 145 g
OMEGA’s PX5000 Series pressure transducer has earned a reputation for high performance, reliability and stability in tough, real-world applications. This outstanding transducer uses OMEGA’s advanced sputtered thin-film sensor technology. In the sputtering process, gage material is accelerated in a vacuum chamber toward a sensor substrate, molecule by molecule. They impact with an energy of several thousand electron volts - sufficient to penetrate a few atomic layers and produce the most stable and reliable bond possible. This unique molecular gage bonding provides superior long-term calibration stability and reliability, since the sensors have no cement bonds to degrade with time, or weakened at higher temperatures. The PX5000 transducer excels in tough operating environments. The photo-etched gage pattern makes the sensing element components very small, with short interconnecting leads. This micro-geometry reduces vibration mass, making this transducer much less susceptible to vibration and shock failures and errors. Rugged all-welded construction ensures a durable and reliable instrument. And, this transducer now provides Electrostatic Discharge (ESD) protection to 15kV. You get state-of-the-art thin-film reliability and performance with the PX5000 pressure transducer, yet it is competitively priced. The result is highest value - premium performance without paying a premium price. This transducer is also available with an optional 11 point NIST traceable calibration.