DPG210-500G-KIT
Item# DPG210-500G-KIT
In Stock
Lead Time (If not in stock): 5 weeks
Product Specs
<< See all Product Models
Brand
Additional Features 1 Pressure Calibration Kits
Additional Features 2 Selectable Units, Temperature Display
Battery Size and Type Alkaline AA
Battery life 3600 hr
Burst Pressure 4x Full Scale
Calibration Temperature, Max 40 °C
Calibration Temperature, Min 0 °C
Case Material 304 Stainless Steel
Display Size 2.1"x 2.1" (55 x 55 mm)
Display Type 5 Digit LCD
Enclosure Ratings IP65
Form factor Handheld
Functions Pressure Pump & Pressure Reference
GrossWeightValue 9.9
Measurement Pressure Type Gauge
Media Compatibility Clean dry air / inert gas, Clean process / cooling water, Oils / lubricants
Operating Pressure, Max 500 psi
Operating Pressure, Min -15 psi
Operating Temperature, Max 50 °C
Operating Temperature, Min -10 °C
Pressure Accuracy ± 0.05 %
Process Connection Size 1/4 in
Process Connection Type NPT Male
Proof Pressure 3X Rated Pressure from 0 to 100 psi, 2X Rated Pressure from 200 to 5000 psi
Pump Type Pnuematic
Series ID DPG210-KIT
Stability ±0.2%
Storage Temperature, Max 60 °C
Storage Temperature, Min -20 °C
Temperature Accuracy ± 0.5 °C
Weight 10.25 lb
operating-pressure-max 500 psi