TC-E-1/8NPT-G-72
Rugged Pipe Plug Thermocouple Probe with 1/4 or 1/8NPT Fitting
Item# TC-E-1/8NPT-G-72
In Stock
Lead Time (If not in stock): 3 weeks
Product Specs
<< See all Product Models
Brand
Additional Features 2 Single Element
Alloy Material (+) Chromel
Alloy Material (-) Constantan
Cable Length 72 in
Electrical Connection Stripped Leads
GrossWeightValue 0.12
Insulation Fiberglass with Stainless Steel Overbraid
Junction Type Grounded
Measurement Pressure, Max 2500 psi
Molded Transition Temperature, Max 480 °C
Molded Transition Temperature, Min 0 °C
Number of Connectors N/A
Probe Diameter 0.125 in
Probe Length 0.5 in
Probe Type Pipe Plug Thermocouple Probes
Process Connection Size 1/8 in
Process Connection Type NPT Male
Process Temperature, Max 650 °C
Process Temperature, Min 0 °C
Series ID TC-NPT
Sheath Material 304 Stainless Steel
Temperature Probe Style Immersion Probe
Temperature Sensor Type Thermocouple
Thermocouple Type E
Transition Joint Temperature, Max 480 °C
Transition Joint Temperature, Min 0 °C
Wire Gauge 24 AWG