PX192-150GI
0 to 150 psi
Item# PX192-150GI
In Stock
Lead Time (If not in stock): 15 weeks
Product Specs
<< See all Product Models
Brand
Accuracy ± 0.5 %
Accuracy Class > 0.25%
Burst Pressure 2x Full Scale or Maximum 1740 psi
Cable Length 19 in
Compensated Temperature, Max 70 °C
Compensated Temperature, Min 0 °C
Electrical Connection Cable
Electrical Output 4 to 20 mA
Enclosure Ratings IP67
GrossWeightValue 0.17
Insulation Resistance ≥100 MΩ @ 250 Vdc
Materials, Wetted 17-4 Stainless Steel
Measurement Pressure Type Gauge
Measurement Pressure, Max 150 psi
Measurement Pressure, Min 0 psi
Operating Temperature, Max 70 °C
Operating Temperature, Min 0 °C
Output Signal Current
Process Connection Size 1/8 in
Process Connection Type NPT Male
Series ID PX190
Storage Temperature, Max 100 °C
Storage Temperature, Min -20 °C
Supply Voltage 10 to 28 Vdc
Thermal Effect on Span error, Max ± 0.02 %FS/℃
Thermal Effect on Zero error, Max ± 0.02 %FS/℃
Weight 0.1 kg
Country of Origin China
See All Specs Show Less
0 to 150 psi PX192-150GI PX192-150GI