LD620-150
-150 to 150 mm, -5 to 5 Vdc Output
Item# LD620-150
In Stock
Lead Time (If not in stock): 9 weeks
Product Specs
<< See all Product Models
Brand
Additional Features 1 Wet and Corrsoive Enviornment
Bandwidth 500 Hz (-3 dB)
Cable Length 2 m
Cable Type PFA
Core Material Nickel-iron
Electrical Output ± 5 Vdc
Enclosure Ratings IP67
GrossWeightValue 2.08
Housing Diameter 457.3 mm
Housing Length 450.9 mm
Housing Material 300 Series Stainless Steel
Linearity Error <0.2% FSO
Measurement, Max 150 mm
Measurement, Min -150 mm
Operating Temperature, Max 65 °C
Operating Temperature, Min 0 °C
Output Ripple 0.0002
Series ID LD620
Shock Drop Testing: 1 m (3') onto hard surface;Topple Testing: 10 times each end onto hard surface
Storage Temperature, Max 85 °C
Storage Temperature, Min -20 °C
Supply Current 25 mA
Supply Voltage 10 to 30 Vdc
Vibration 10 to 50 Hz: 1 to 10 g rms linear amplitude;50 Hz to 1 kHz: 10 g rms amplitude
electrical-output ± 5 Vdc
measurement-max 150 mm
Country of Origin United Kingdom
See All Specs Show Less
-150 to 150 mm, -5 to 5 Vdc Output LD620-150 LD620-150