TMI-1218/480V/3P
Severe Corrosive Solution Flanged Immersion HeatersTMI Series
Item# TMI-1218/480V/3P
In Stock
Lead Time (If not in stock): 6 weeks
Product Specs
<< See all Product Models
Brand
Enclosure Ratings NEMA Type 1
Enclosure Type General Purpose
Flange 6 in
Form factor Flanged Immersion
GrossWeightValue 0.15
Heated Medium Corrosive Fluids
Heater Power 18 kW
Heating Element Length 25.125 in
Hole Diameter 1 in
Number of Circuits 2
Number of Heating Elements 12
Number of Phases 3
Power Density 23 W/in²
Series ID TMI-HEATER
Sheath Material Incoloy
Supply Voltage 480 Vac
Weight 67 lb
enclosure-type General Purpose
heater-power 18 kW
number-of-heating-elements 12
number-of-phases 3
supply-voltage 480 Vac