PX1004L1-5KAV
0 to 5,000 psi, Absolute , MIL-26482-I 10-6P
Item# PX1004L1-5KAV
In Stock
Lead Time (If not in stock): 16 weeks
Product Specs
<< See all Product Models
Brand
Accuracy ± 0.25 %
Accuracy Class 0.1% to 0.25%
Additional Features 1 None
Burst Pressure 3x Full Scale
Burst Pressure Note 300% of rated pressure
Compensated Temperature, Max 204 °C
Compensated Temperature, Min 24 °C
Electrical Connection MIL-26482-I 10-6P
Electrical Output 3 mV/V
GrossWeightValue 0.15
Input Resistance 400 Ω
Insulation Resistance 100 MΩ or greater at 50 Vdc
Materials, Wetted 17-4 Stainless Steel
Mating Connector MIL-26482-I 10-6S
Measurement Pressure Type Absolute
Measurement Pressure, Max 5000 psi
Measurement Pressure, Min 0 bar
Mounting Case isolation ensures that the sensing element will not be affected by external stresses
Natural frequency 50 kHz at 5000 psi decreasing logarithmically to 5 kHz at 15 psi
Operating Temperature, Max 232 °C
Operating Temperature, Min -54 °C
Output Resistance 400 Ω
Output Signal Millivolt
Process Connection Size 1/4 in
Process Connection Type AS5205/MS33656-4 Male
Proof Pressure 2x Full Scale
Proof Pressure Note 200% of rated pressure
Relative Humidity Per MIL-STD-810, Method 507.1
Residual Unbalance 0 mV ± 5% FSO at zero pressure
Sensing Element 4-active-arm Strain Gauge Bridge
Sensing Element Note 4-active-arm bridge using sputter-deposited thin-film elements
Series ID PX1004
Shock 100 g, 11 ms, half sine wave without calibration shift or damage
Supply Voltage 10 Vdc
Thermal Effect on Span error, Max ± 0.01% FSO/°F
Thermal Effect on Zero error, Max ± 0.01% FSO/°F, ± 0.01% FSO/°F
Vibration Sensitivity None
Voltage Output, Min 26 mV
Weight 145 g
Country of Origin United States
See All Specs Show Less
0 to 5,000 psi, Absolute , MIL-26482-I 10-6P PX1004L1-5KAV PX1004L1-5KAV