PX409S15-2.5GI
High Accuracy Sanitary Pressure Transducers/Transmitters,GI
Item# PX409S15-2.5GI
In Stock
Lead Time (If not in stock): 17 weeks
Product Specs
<< See all Product Models
Brand
ADC Resolution None
Accuracy ± 0.08 %
Accuracy Class < 0.1%
Additional Features 1 None
Bandwidth DC to 1 kHz
Burst Pressure 4x Full Scale to Maximum Rated Flange Pressure
Compensated Temperature, Max 87.7 °C
Compensated Temperature, Min -1.1 °C
Electrical Connection Cable
Electrical Output 4 to 20 mA
Enclosure Ratings IP65, IP67
Fill Fluid NEOBEE M5 food grade
GrossWeightValue 0.15
Insulation Resistance 100 MΩ @ 50 Vdc
Loop Resistance, Max (Vs-9) x 50 Ω
Materials, Wetted 316L Stainless Steel
Measurement Pressure Type Gauge
Measurement Pressure, Max 2.5 psi
Measurement Pressure, Min 0 psi
Operating Temperature, Max 115 °C
Operating Temperature, Min -15 °C
Output Signal Current
Pressure Cycles 1 million
Process Connection Note 1 1⁄2" and 2" Tri-GripTM (Tri-Clamp® compatible) Fitting: 600 bar using suitable clamp
Process Connection Size 1 1/2 in
Process Connection Type Tri-Clamp
Proof Pressure 6x Full Scale up to 2000 psi
Response Time <1 ms
Series ID PX409S
Shock 50 g, 11 ms half sine (under test)
Span Setting Adjustable Range ± 0.5% FS
Stability ± 0.1%
Supply Power Note 9 to 30 Vdc [9 to 20 Vdc above 105°C (229°F)]
Supply Voltage 9 to 30 Vdc
Thermal Effect on Span error, Max 0.005, 0.01%/°F
Thermal Effect on Zero error, Max 0.01%/°F, 1.00%
Vibration ± 20 g
Weight 285 g
Zero/Balance Error ± 0.5%
Zero/Balance Error Note ± 0.5% FS typical ± 1% max (for ranges ≤ 5 psi ± 1% typ. ± 2% max)