PX5500C1-10KGV
0 to 10,000 psi, Gauge, ± 0.15% Accuracy, 3 mV/V, 1/4" NPT Male, MIL-26482-I 10-6P, C (-65 to 300 °F)
Item# PX5500C1-10KGV
In Stock
Lead Time (If not in stock): 70 weeks
Product Specs
<< See all Product Models
Brand
Accuracy ± 0.1 %
Accuracy Class 0.1% to 0.25%
Accuracy Detail Combined linearity,hysteresis and repeatability: ± 0.10% FSO (BFSL) <1000 psi
Additional Features 1 None
Burst Pressure 3x Full Scale
Burst Pressure Note 3 times rated pressure
Compensated Temperature, Max 82 °C
Compensated Temperature, Min -18 °C
Electrical Connection MIL-26482-I 10-6P
Electrical Output 3 mV/V
Electrical Output Note 30 mV typ, 26 mV min
Electrostatic Discharge Protected to 15 kV
GrossWeightValue 0.15
Input Resistance 2500 Ω
Insulation Resistance 500 MΩ
Materials, Wetted 17-4 Stainless Steel
Mating Connector MIL-26482-I 10-6S
Measurement Pressure Type Gauge
Measurement Pressure, Max 10000 psi
Measurement Pressure, Min 0 psi
Natural frequency 5 kHz for 1 bar (15 psi), increasing logarithmically to 50 kHz for 5000 psi
Operating Temperature, Max 150 °C
Operating Temperature, Min -54 °C
Output Resistance 2500 Ω
Output Signal Millivolt
Process Connection Size 1/4 in
Process Connection Type NPT Male
Proof Pressure 2x Full Scale
Proof Pressure Note 2 times rated pressure or 15,000 psi, whichever is less, will not cause changes in performance beyond the specified tolerance
Sensing Element 4-active-arm Strain Gauge Bridge
Sensing Element Note 4-active-arm bridge using sputter-deposited thin-film elements
Series ID PX5500
Shock Qualification level of 100 g, 11 ms, half sine wave without damage
Stability ± 0.1%
Stability Note ± 0.1% for 18 months Calibration Stability
Supply Voltage 10 Vdc
Thermal Effect on Span error, Max ± 0.0025% FSO/°F
Thermal Effect on Zero error, Max ± 0.0025% FSO/°F, ± 0.0025% FSO/°F
Vibration Sensitivity 0.04% FSO/g
Vibration Sensitivity Note At 35 g peak sinusoidal vibration from 10 Hz to 2000 Hz (1⁄2” D.A.), the output shall not exceed 0.04% FSO/g for 15 psi range, decreasing to 0.003% FSO/g for 1000 psi and above
Weight 200 g
Country of Origin United States
See All Specs Show Less
0 to 10,000 psi, Gauge, ± 0.15% Accuracy, 3 mV/V, 1/4" NPT Male, MIL-26482-I 10-6P, C (-65 to 300 °F) PX5500C1-10KGV PX5500C1-10KGV