PX5500C1-10KG5E
0 to 10,000 psi, Gauge, ± 0.15% Accuracy, 0 to 5 Vdc, 1/4" NPT Male, MIL-26482-I 10-6P, C (-65 to 250 °F)
Item# PX5500C1-10KG5E
In Stock
Lead Time (If not in stock): 70 weeks
Product Specs
<< See all Product Models
Brand
Accuracy ± 0.15 %
Accuracy Class 0.1% to 0.25%
Accuracy Detail Combined linearity,hysteresis and repeatability: ± 0.15% FS 70 bar (1000 psi) and above
Additional Features 1 None
Burst Pressure 3x Full Scale
Burst Pressure Note 3 times rated pressure
Compensated Temperature, Max 82 °C
Compensated Temperature, Min -18 °C
Current Draw 20 mA max with no load
Electrical Connection MIL-26482-I 10-6P
Electrical Output 0 to 5 V
Electrical Output Note 5 Vdc ± 0.1 Vdc ± 10% adj
Electrostatic Discharge Protected to 15 kV
GrossWeightValue 0.15
Input Resistance None
Insulation Resistance 100 MΩ
Materials, Wetted 17-4 Stainless Steel
Mating Connector MIL-26482-I 10-6S
Measurement Pressure Type Gauge
Measurement Pressure, Max 10000 psi
Measurement Pressure, Min 0 psi
Natural frequency 5 kHz for 1 bar (15 psi), increasing logarithmically to 50 kHz for 5000 psi
Operating Temperature, Max 121 °C
Operating Temperature, Min -54 °C
Output Resistance 100 Ω
Output Signal Voltage
Process Connection Size 1/4 in
Process Connection Type NPT Male
Proof Pressure 2x Full Scale
Sensing Element 4-active-arm Strain Gauge Bridge
Sensing Element Note 4-active-arm bridge using sputter-deposited thin-film elements
Series ID PX5500
Shock None
Supply Power Note 16 to 38 Vdc unregulated
Supply Voltage 16 to 38 Vdc
Thermal Effect on Span error, Max ± 0.015% FS/°F (0.027%/ºC)
Thermal Effect on Zero error, Max ± 0.015% FS/°F (0.027%/ºC), ± 0.015% FS/°F (0.027%/ºC)
Vibration Sensitivity None
Weight 225 g
Zero/Balance Error 0 Vdc ± 0.1 Vdc ± 5% adj
Country of Origin United States
See All Specs Show Less
0 to 10,000 psi, Gauge, ± 0.15% Accuracy, 0 to 5 Vdc, 1/4" NPT Male, MIL-26482-I 10-6P, C (-65 to 250 °F) PX5500C1-10KG5E PX5500C1-10KG5E