PX309-015CGV
-15 to 15 psi, Compound Gauge, 10 mV/V, Cable
Item# PX309-015CGV
In Stock
Lead Time (If not in stock): 5 Days
Product Specs
<< See all Product Models
Brand
Accuracy ± 0.25 %
Accuracy Class 0.1% to 0.25%
Additional Features 1 None
Bandwidth DC to 1 kHz
Burst Pressure 4x Full Scale
Burst Pressure Note -15 to 50 psig and 0 to 1000 psia: 4 times rated pressure or 25 psi whichever is greater, 100 to 10,000 psig: 5 times rated pressure
Electrical Connection Cable
Electrical Output -10 to 10 mV/V
Enclosure Material 316 Stainless Steel
Enclosure Ratings IP65
GrossWeightValue 0.75
Insulation Resistance 1 MΩ @ 25 Vdc
Measurement Pressure Type Compound Gauge
Measurement Pressure, Max 15 psi
Measurement Pressure, Min 0 psi
Operating Temperature, Max 85 °C
Operating Temperature, Min -40 °C
Output Signal Millivolt
Pressure Cycles 10 million, minimum
Pressure Note Pressure Overload: -15 to 50 psig and 0 to 1000 psia: 3 times rated pressure or 20 psi whichever is greater, 100 to 10,000 psig: 2 times rated pressure
Process Connection Size 1/4 in
Process Connection Type NPT Male
Response Time <1 ms
Series ID PX309
Shock 50 g, 11 ms half-sine
Stability ± 0.25%
Stability Note 1-Year Stability: <0.25% FS
Supply Voltage 9 to 30 Vdc
Vibration ± 20 g
Weight 154 g
Country of Origin China
See All Specs Show Less
-15 to 15 psi, Compound Gauge, 10 mV/V, Cable PX309-015CGV PX309-015CGV
Accessories
TWIST LOCK CONNECTOR NON-ROHS
0 In Stock
Compact Analog Current or Voltage to IO Link Convertor
97 In Stock
Rated 1 out of 5 by from Untrustworthy calibrations Faked calibration certificate (again). Claims to have been calibrated to 10,000psi using calibration equipment that will go to only 6,000psi