TSS2-2400
Dual stage temperature switch, °F, 24 VAC/DC.
Item# TSS2-2400
In Stock
Lead Time (If not in stock): 10 weeks
Product Specs
<< See all Product Models
Brand
Accuracy ± 1 %
Display Color N/A
Display Note 3-digit and sign, red LED
Display Type 3 Digit LED
Enclosure Ratings IP64
GrossWeightValue 0.3
Horsepower Rating 1 hp
Input Type Thermistor
Memory Backup Non-Volatile
Operating Temperature, Max 158 °F
Operating Temperature, Min 32 °F
Output Detail Relay
Scale °F
Sensor Type Thermistor
Series ID Series-TSS2
Storage Temperature, Max 176 °F
Storage Temperature, Min -4 °F
Supply Power Type AC/DC
Supply Voltage 24 Vac/Vdc
Switch Note OUT1=SPDT relay rated 16 A @ 240 VAC resistive; OUT2=SPDT relay rated 8 A @ 240 VAC resistive
Switch Rating R1: 16 A @ 240 Vac; R2: 8 A @ 240 Vac
Switch Type (2) SPDT
Temperature Measurement Range PTC: -50 to 150 °C, NTC: -50 to 110 °C
Temperature Probe Style N/A
Temperature Resolution 0.1°F < 100°F; 1°F ≥ 100°F
Weight 2.3 oz
scale °F
supply-voltage 24 Vac/Vdc
Country of Origin Spain
See All Specs Show Less
Dual stage temperature switch, °F, 24 VAC/DC. TSS2-2400 TSS2-2400