PGS-25L-100
2.5" Dial, 0 to 100 psi, Gauge, Bottom mounting
Item# PGS-25L-100
In Stock
Lead Time (If not in stock): 5 weeks
Product Specs
<< See all Product Models
Brand
Accuracy ± 1 %
Accuracy Class > 0.25%
Accuracy Detail 1% Full Scale
Case Material Polished Stainless Steel
Connection Location Lower Fitting
Construction Type N/A
Dial Dia 2.5 in
Dial Graduation 0.2 psi
Dial Note Figure Interval: 10 psi
GrossWeightValue 0.34
Housing Diameter 2.75 in
Housing Material Note Window Material: Polycarbonate plastic with Neoprene sealing gasket
Materials, Wetted 316 Stainless Steel
Measurement Pressure Type Gauge
Measurement Pressure, Max 100 psi
Measurement Pressure, Min 0 psi
Mounting Stem, flange or “U” bracket
Operating Temperature, Max 66 °C
Operating Temperature, Min 0 °C
Process Connection Size 1/4 in
Process Connection Type NPT Male
Series ID PGS
Country of Origin United States
See All Specs Show Less
2.5" Dial, 0 to 100 psi, Gauge, Bottom mounting PGS-25L-100 PGS-25L-100