PX409-250G5V
0 to 250 psi, Gauge, 0 to 5 Vdc, 1/4" NPT Male, Cable, (-49 to 240 °F)
Item# PX409-250G5V
In Stock
Lead Time (If not in stock): 2 weeks
Brand
Accuracy ± 0.08 %
Accuracy Class < 0.1%
Additional Features 1 None
Bandwidth DC to 1 kHz
Burst Pressure 4x Full Scale
Cable Length 2 m
Compensated Temperature, Max 85 °C
Compensated Temperature, Min -29 °C
Electrical Connection Cable
Electrical Output 0 to 5 V
Electrical Output Note None
Enclosure Ratings IP67
GrossWeightValue 0.15
Insulation Resistance 100 MΩ @ 50 Vdc
Materials, Wetted 316L Stainless Steel
Measurement Pressure Type Gauge
Measurement Pressure, Max 250 psi
Measurement Pressure, Min 0 psi
Operating Temperature, Max 115 °C
Operating Temperature, Min -45 °C
Output Signal Voltage
Pressure Cycles 1 million, minimum
Process Connection Size 1/4 in
Process Connection Type NPT Male
Proof Pressure Up to 3000 psi
Response Time <1 ms
Series ID PX409-Series
Shock 50 g, 11 ms half-sine
Span Setting Adjustable Range ± 0.5% FS typical 1% maximum (1% typical, 2% maximum for 2.5 psi and below). Calibrated in vertical direction with fitting down
Stability ± 0.1%
Stability Note Long Term Stability (1-Year): ± 0.1% FS typical
Supply Power Note 10 to 30 Vdc @ 10 mA
Supply Voltage 10 to 30 Vdc
Thermal Effect on Span error, Max ± 0.5% span
Thermal Effect on Zero error, Max ± 0.5% span, ± 0.5% span
Weight 200 g
Zero/Balance Error ± 0.5%
Zero/Balance Error Note ± 0.5% FS typical 1% maximum (1% typical, 2% maximum for 2.5 psi and below)
accuracy ± 0.08 %
electrical-connection Cable
electrical-output 0 to 5 V
pressure-max 250 psi
pressure-min 0 psi
pressure-type Gauge
Country of Origin United States
See All Specs Show Less
0 to 250 psi, Gauge, 0 to 5 Vdc, 1/4" NPT Male, Cable, (-49 to 240 °F) PX409-250G5V PX409-250G5V
Accessories
PRESS SNUBBER 1/4X1/4NPT OIL
246 In Stock
TWIST LOCK CONNECTOR NON-ROHS
0 In Stock
Compact Analog Current or Voltage to IO Link Convertor
97 In Stock
Date published: 2024-07-14
Rated 5 out of 5 by from Nice Unit Works great on our test stand , withstands plenty of abuse .
Date published: 2024-07-11
Rated 4 out of 5 by from Accurate Readings The sensor provides precise absolute pressure measurements from 0 to 30 psi, making it highly reliable for various applications.