LVCP-122-96
Conductivity Level Switches
Item# LVCP-122-96
In Stock
Lead Time (If not in stock): 11 weeks
Product Specs
<< See all Product Models
Brand
Approvals RoHS
Cable Length 96 in
Electrical Connection 1/2 in NPT female Conduit with Screw Terminal block
Enclosure Ratings IP66, NEMA Type 4
GrossWeightValue 1.84
Insulation PVC
Material Construction Option 316 Stainless Steel
Materials Aluminum
Materials, Wetted 316 Stainless Steel
Media Compatibility Clean process / cooling water, Oils / lubricants, Organic solvents
Operating Pressure, Max 290 psi
Operating Temperature, Max 120 °C
Operating Temperature, Min -10 °C
Probe Length 96 in
Process Connection Size 3/4 in
Process Connection Type NPT Male
Rod Length, Max 96 in
Rod Style Pendular
Rods/Electrodes 1 Rod/Electrode; Single Point Detection
Series ID LVCN-LVCF-LVCR-LVCP-Series
Switch Rating 1 A @ 60 or 120 Vac/Vdc