WTT-14-60-TT
Bolt-On Washer Thermocouple Assemblies
Item# WTT-14-60-TT
In Stock
Lead Time (If not in stock): 3 weeks
Product Specs
<< See all Product Models
Brand
Alloy Material (+) Copper
Alloy Material (-) Constantan
Cable Length 60 in
Color Code Standard ANSI
Electrical Connection Stripped Leads
GrossWeightValue 0.06
Insulation PFA
Mounting Bolt-On
Process Temperature, Max 260 °C
Process Temperature, Min 0 °C
Screw Size 1/4"
Series ID WT
Temperature Sensor Type Thermocouple Type T
Washer Inner Diameter 6.6 in
Washer Length 1 in
Washer Width 0.36 in
Wire Gauge 20 AWG