HC100A1-0000080000
HUMIDITY VALIDATOR, 15MM PROBE ADAPTORS
Item# HC100A1-0000080000
In Stock
Lead Time (If not in stock): 2 weeks
Product Specs
<< See all Product Models
Brand Rotronic
Accessory Type No Internal Battery, No Transport Case
Accuracy ± 0.8 % RH
Accuracy Detail ±0.8 %rh at 10 to 30 °C, ±0.1°C at 10 to 30 °C
Applications Laboratories, Pharmaceuticals, Scientific Equipment
Chamber Volume 1.05 l
Display Type 4.3 digit LCD
Height 100 mm
Housing Material Acetal
Length 300 mm
Measurement Range Note 0 to 100% RH,-50 to 100 °C
Measurement Type Standard Calibration
Operating Temperature, Max 40 °C
Operating Temperature, Min 5 °C
Probe Length 14 mm
Probe Mounts Up to 8 probes through ports
Probe Style Blind stop (M30x1)
Relative Humidity Input Range 5 to 95 % RH
Sensor Type Rotronic HygroMer HT-1,PT100 RTD, IEC 751 1/3 Class B
Series ID Series-HC100
Supply Power Type DC/Battery
Supply Voltage 24 Vdc
Weight 7.055 lb
Width 250 mm
Country of Origin Netherlands
See All Specs Show Less
HUMIDITY VALIDATOR, 15MM PROBE ADAPTORS HC100A1-0000080000 HC100A1-0000080000