PX409-150AV
0 to 150 psi, Absolute , 10 mV/V, 1/4" NPT Male, Cable, (-49 to 250 °F)
Item# PX409-150AV
In Stock
Lead Time (If not in stock): 2 weeks
Product Specs
<< See all Product Models
Brand
Accuracy ± 0.08 %
Accuracy Class < 0.1%
Additional Features 1 None
Bandwidth DC to 1 kHz
Burst Pressure 4x Full Scale
Cable Length 2 m
Compensated Temperature, Max 85 °C
Compensated Temperature, Min -29 °C
Electrical Connection Cable
Electrical Output 10 mV/V
Electrical Output Note 10 mV/V, 100 mV @ 10 Vdc (Ratiometric 5 to 10 Vdc)
Enclosure Ratings IP67
GrossWeightValue 0.15
Input Resistance 5000 Ω ± 20%
Insulation Resistance 100 MΩ @ 50 Vdc
Materials, Wetted 316L Stainless Steel
Measurement Pressure Type Absolute
Measurement Pressure, Max 150 psi
Measurement Pressure, Min 0 psi
Operating Temperature, Max 121 °C
Operating Temperature, Min -45 °C
Output Resistance 5000 Ω ± 20%
Output Signal Millivolt
Pressure Cycles 1 million, minimum
Process Connection Size 1/4 in
Process Connection Type NPT Male
Proof Pressure Up to 6000 psi
Response Time <1 ms
Series ID PX409-Series
Shock 50 g, 11 ms half-sine
Span Setting Adjustable Range ± 0.5% FS typical 1% maximum (1% typical, 2% maximum for 2.5 psi and below). Calibrated in vertical direction with fitting down
Stability ± 0.1%
Stability Note Long Term Stability (1-Year): ± 0.1% FS typical
Supply Power Note 10 Vdc @ 5 mA
Supply Voltage 10 Vdc
Thermal Effect on Span error, Max ± 0.5% Span
Thermal Effect on Zero error, Max ± 0.5% Span, ± 0.5% Span
Weight 200 g
Zero/Balance Error ± 0.5%
Zero/Balance Error Note ± 0.5% FS typical 1% maximum (1% typical, 2% maximum for 2.5 psi and below)
Country of Origin United States
See All Specs Show Less
0 to 150 psi, Absolute , 10 mV/V, 1/4" NPT Male, Cable, (-49 to 250 °F) PX409-150AV PX409-150AV
Accessories
PRESS SNUBBER 1/4X1/4NPT OIL
246 In Stock
TWIST LOCK CONNECTOR NON-ROHS
11 In Stock
Compact Analog Current or Voltage to IO Link Convertor
97 In Stock
Date published: 2024-07-14
Rated 5 out of 5 by from Nice Unit Works great on our test stand , withstands plenty of abuse .
Date published: 2024-07-11
Rated 4 out of 5 by from Accurate Readings The sensor provides precise absolute pressure measurements from 0 to 30 psi, making it highly reliable for various applications.