OME-DB-24PD-Iso-Board
24-Channel OPTO-Isolated Input Board w/ Digital Input Channels
Models In Stock
  • Optically Isolated Digital Input Channels
  • Connects Directly to OME-PIO-D144
  • AC/DC Signal Input
  • AC Signal Input with Filter
OME-DB-24PD-Iso-Board
Models In Stock
loading all models
Product Overview
  • Electrical Connection one 50-pin header and one 37-pin D-sub connector
  • Height 132 mm
  • Impedance Input 1.2 kΩ
  • Input Type Single Isolated Digital Input
  • Logic TTL
  • Number of Channels 24
  • Operating Temperature, Max 60 °C
  • Operating Temperature, Min 0 °C
  • Power Consumption +5 V @ 336 mA
  • Relative Humidity 5 to 90 % RH non-condensing
  • Response Time 20 µs without filter/2.2 ms with filter
  • Series ID OME-DB-24PD-Iso-Board
  • Storage Temperature, Max 70 °C
  • Storage Temperature, Min -20 °C
  • Supply Voltage 24 Vac/Vdc
  • Width 220 mm