OME-DB-24PD
24-Channel OPTO-Isolated Input Board
Choose a Variant
Form factor
Item# OME-DB-24PD
In Stock
Lead Time (If not in stock): 4 weeks
Product Specs
<< See all Product Models
Brand
Electrical Connection one 50-pin header and one 37-pin D-sub connector
Form factor N/A
GrossWeightValue 1.05
Height 132 mm
Impedance Input 1.2 kΩ
Input Type Single Isolated Digital Input
Logic TTL
Number of Channels 24
Operating Temperature, Max 60 °C
Operating Temperature, Min 0 °C
Power Consumption +5 V @ 336 mA
Relative Humidity 5 to 90 % RH non-condensing
Response Time 20 µs without filter/2.2 ms with filter
Series ID OME-DB-24PD-Iso-Board
Storage Temperature, Max 70 °C
Storage Temperature, Min -20 °C
Supply Voltage 24 Vac/Vdc
Width 220 mm