CN7200-7500-7600-7800
1/4 DIN Ramp/Soak Temperature/Process Controllers
Models In Stock
  • Dual 4-Digit LED Display
  • 8 Ramp/Soak Programs, 8 Segments Each
  • Universal Inputs
  • Autotune
CN7200-7500-7600-7800
Models In Stock
1/4 DIN Ramp/Soak Temperature/Process Controllers CN7200-7500-7600-7800 CN7200-7500-7600-7800
loading all models
Product Overview
  • Accuracy ± 0.25 %
  • Accuracy Detail ± 0.25% span, ± 1 least significant digit
  • Additional Features 1 2 Alarm Outputs
  • Control Output SPDT Relay
  • Cutout Dimensions 92 × 92 mm
  • Data Interface RS485 Modbus
  • Depth Behind Panel 79.2 mm
  • Display Type 4 Digit LED
  • Display Type Note Two 4-digit, 7-segment PV: Red, 19 mm (0.75") H SV: Green, 12.7 mm (0.5") H
  • Enclosure Ratings IP66
  • Height 96 mm
  • Input Type Thermocouple, RTD, mA, Voltage
  • Length 15.8 mm
  • Measurement Type Current, Temperature, Voltage
  • Measuring Range Type K: -200 ~ 1300°C, Type J: -100 ~ 1200°C, Type T: -200 ~ 400°C, Type E: 0 ~ 600°C, Type N: -200 ~ 1300°C, Type R: 0 ~ 1700°C, Type S: 0 ~ 1700°C , Type B: 100 ~ 1800°C, Type L: -200 ~ 850°C, Type U: -200 ~ 500°C, Type TXK: -200 ~ 800°C, RTD (JPt100): -20 ~ 400°C, RTD (Pt100): -200 ~ 850°C, Resistance (Ni120): -80 ~ 300°C, Resistance (Cu50): -50 ~ 150°C, Analog Voltage Input (0~5V): -999~9999, Analog Voltage Input (0~10V): -999~9999, Analog Voltage Input (0~20m A): -999~9999, Analog Voltage Input (4~20m A): -999~9999, Analog Voltage Input (0~50m V): -999~9999
  • Memory Backup Non-Volatile
  • Number of Control Outputs 2
  • Number of Inputs 1
  • Operating Temperature, Max 50 °C
  • Operating Temperature, Min 0 °C
  • Ramp and Soak 8 Ramp/Soak Programs, 8 Segments Each
  • Series ID CN7200-7500-7600-7800
  • Supply Power Note 100 to 240 Vac, 50/60 Hz
  • Supply Power Type AC
  • Supply Voltage 100 to 240 Vac
  • Weight 425 g
Rated 4 out of 5 by from Good controller. Good controller. Good controller. Good controller.
Date published: 2024-06-17
Date published: 2020-04-12
  • y_2026, m_5, d_11, h_10
  • bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.43
  • cp_1, bvpage1
  • co_hasreviews, tv_0, tr_7
  • clientName_omega
  • bvseo_sdk, java_sdk, bvseo-4.0.0
  • CLOUD, getReviews, 7ms
  • REVIEWS, PRODUCT
Asked by: Cole123
Thank you for your inquiry. All programming can be done using the software.
Answered by: Application Engineer CB
Does the CN7633 1/8DIN vertical controller use fuzzy logic?
Asked by: clint465
Thank you for your inquiry. This controller does not have Fuzzy Logic.
Documentation says free software for Item# CN7823--- how do I get it?
Asked by: Jerryy
Answered by: Application Engineer JB
Hello, where can I find the MODBUS register descrption for this CN7823 controller?
Asked by: rweber
Answered by: NorwalkAE_RS
For product CN7653, Dual output, 4 to 20 mA/relay with RS485* means that the PID can control temperature by adjusting a current (4 A to 20 mA)?