SERIES-260L
0.260 in Bore Dia Threaded Lagging Extension Thermowells
Models In Stock
  • Rugged and Industrial
  • Connection Sizes - 1/2, 3/4 and 1 Inch Standard
  • Insertion Lengths from 2½ to 19½ Inches
  • Materials - Brass, Carbon Steel and Stainless Steel
SERIES-260L
Models In Stock
0.260 in Bore Dia Threaded Lagging Extension Thermowells SERIES-260L SERIES-260L
loading all models
Product Overview
  • Bore Diameter 0.26 in
  • Flange Diameter 0 in
  • Process Temperature, Min 0 °F
  • Series ID SERIES-260L
  • Well Type Threaded
Application:
Connection Size:
1/2", 3/4" and 1" NPT are standard. Other thread sizes are available upon request.