SRFGA-508/10-P
Silicone Rubber Fiberglass Flexible Heater 450°F Max to 48"
Item# SRFGA-508/10-P
In Stock
Lead Time (If not in stock): 6 Days
Product Specs
<< See all Product Models
Brand
Bend Radius, Min 2 in
Diameter 0 in
Dielectric Strength 1250 Vac
Element Shape Rectangular
GrossWeightValue 0.13
Heater Material Silicone Rubber
Heater Power 400 W
Heater Thickness 0.04 in
Heater Thickness Note 0.040" except at lead wire exit
Lead Length 305 mm
Lead Length Note 305 mm (12") PFA insulated
Length 8 in
Operating Temperature, Max 149 °C
Operating Temperature, Min -56 °C
Power Density, Max 10 W/in²
Pressure Sensitive Adhesive (PSA) true
Series ID SRFRA-SRFGA
Supply Voltage 120 Vac
Width 5 in
Country of Origin China
See All Specs Show Less
Silicone Rubber Fiberglass Flexible Heater 450°F Max to 48" SRFGA-508/10-P SRFGA-508/10-P