SCE-DF72EL36LP
NEMA Type 4 Single Door Outdoor Electrical Enclosures and Cabinets. Sizes from 12x12 to 72x36
Item# SCE-DF72EL36LP
In Stock
Lead Time (If not in stock): 4 weeks
Product Specs
<< See all Product Models
Brand
Additional Features 1 Dead front panel
Closure Type Single Door Latches
Cover Dead front panel
Enclosure Color Gray
Enclosure Material Carbon Steel
Finishing ANSI-61 Gray Finish
GrossWeightValue 0.15
Height 72 in
Length 0 in
Series ID SCE-72EL
Width 36 in
Works With None
Country of Origin United States
See All Specs Show Less
Accessories
Three Point Latch Kits for Environline Enclosures 42 in and taller, handle sold separately.
0 In Stock
Top & bottom brackets for 30 in wide enclosure
0 In Stock
Top & bottom brackets for36 in wide enclosur
Keylocking Handle for use with Environline Enclosures 42 in and Higher, can be used with 3 point latch kits
2 In Stock
Chrome Key Locking inT in Handle
Padlocking Handle for use with Environline Enclosures 42 in and Higher, can be used with 3 point latch kits.