1PT100KN-2PT100KN
High Accuracy Ceramic Wire Wound Platinum RTD Elements
Models In Stock
  • Available in three tolerance classes:
    Class A (IEC 60751 Class W0.15)
  • Class 1/3B (IEC 60751 Class W0.1)
  • Class 1/10B
  • Note: See applicable temperature range listed for each tolerance class below
1PT100KN-2PT100KN
Models In Stock
High Accuracy Ceramic Wire Wound Platinum RTD Elements 1PT100KN-2PT100KN 1PT100KN-2PT100KN
loading all models
Product Overview
  • Air Velocity, Max 1 m/s
  • Nominal Resistance 100 Ω
  • Process Temperature, Max 600 °C
  • Process Temperature, Min -200 °C
  • Series ID 1PT100KN-2PT100KN
  • Temperature Coefficient 3850 ppm/K
  • Temperature Sensor Type RTD
  • Water Velocity, Max 0.4 m/s
  • Wire Length 10 mm